FAQ - Budki lęgowe

FAQ - Budki lęgowe:

Czy można zwabić ptaki do budki lęgowej?

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli budka została powieszona na wysokości od 3-5 metrów na ziemią, to powinna znaleźć dla siebie lokatora (wyjątek stanowi budka typu A1, która przeznaczona jest dla małych sikor tylko i wyłącznie). W przypadku skrzynki lęgowej dla jerzyków istnieje możliwość zwabiania ptaków wykorzystując nagranie głosu tych ptaków (więcej informacji na stronie: Forum Przyrodnicze "Bocian" - Budki lęgowe dla jerzyków).

Często bywa, że budka lęgowa dla ptaków została powieszona w nieodpowiednim dla nich miejscu, np. ze względu na zbyt duże nasłonecznienie lub też zbyt nisko, co się wiąże z zagrożeniem ze strony drapieżników, nawet takich jak nasz własny kot. Jeżeli budka przez co najmniej dwa sezony nie została zamieszkała oznacza to, że budka została powieszona w nieodpowiednim miejscu. W związku z tym zalecane jest przewieszenie budki zgodnie z preferencjami ptaków, dla których dana skrzynka lęgowa została przeznaczona.

Co zrobić gdy został rozkuty otwór wlotowy do skrzynki lęgowej dla ptaków?

Najlepszym w tej sytuacji wyjściem jest zastosowanie nakładki na otwór wlotowy dla ptaków, która zostanie przykręcona do ściany frontowej budki. Ze względu na grubość nakładki, nawet pomimo powiększenia orygnialnego otworu wlotowego, długość otworu wejściowego zwiększa się od 4 do 6 cm w zależności od rodzaju budki, do której zostanie przymocowana. Ogólnie stosowanie nakładek na otwór wlotowy, powodujących wydłużenie wejścia do budki lęgowej do 6 cm, powoduje chronienie lęgu ptaków znajdującego się w skrzynce lęgowej nie tylko przed dzięciołami, lecz także przed innymi drapieżnikami, np. kunami.

Na jakiej wysokości powinno wieszać się budki lęgowe dla ptaków?

Ogólnie budki lęgowe dla ptaków wiesza się na wysokości od 3 do 5 metrów nad ziemią, jednakże niektóre gatunki ptaków mają odmienne od standardowych upodobania co do wysokości zawieszonej budki. Najlepiej w tym celu zapoznać się z tabelą Wysokość wieszania budek lęgowych dla ptaków. W zależności od gatunku ptaków i rodzaju budki dla ptaków podane w niej zostały wysokości wieszania skrzynki lęgowej.

Jaka odległość powinna być między wieszanymi budkami dla ptaków?

Tak, jak w pytaniu powyżej, wszystko zależy od gatunku ptaków i jego preferencji. Na przykład przy skrzynkach lęgowych wieszanych dla jerzyków, wróbli czy też kawek nawet wskazane jest wieszanie budek jedna obok drugiej, dosłownie nawet do 10-20 sztuk obok siebie lub więcej. Jednakże w przypadku większości dziuplaków zalecana odległość między budkami to ok. 30 metrów od siebie. Od tej zasady są jeszcze inne wyjątki, jak np. w przypadku sów czy sokoła pustułki, gdzie odległość między budkami wynosi od 500 do 1500 metrów.

Często bywa, że chcemy powiesić budki w przydomowym ogródku, gdzie nie jesteśmy w stanie zagwarantować tak dużych odległości między budkami. W takim przypadku wystarcza, aby np. skrzynki lęgowe zostały zawieszone na różnych ścianach domów, czy też drzewach w taki sposób, aby wzajemnie ptaki z budek lęgowych siebie nie widziały.

Czy pod budką lęgową dla ptaków powinien być drążek?

Zamieszczanie drążka pod budką lęgową dla ptaków nie jest wskazane. Wręcz przeciwnie jest to ułatwienie dla drapieżników do dostania się do budki lęgowej dla ptaków.

Co zrobić w przypadku znalezienia pisklęcia?

Często zdarza się, że na ziemi można spotkać młode ptaki różnych gatunków, które wydają nam się bezradne i potrzebujące pomocy. W większości wypadków takie ptaki nie potrzebują zupełnie naszej pomocy. Zazwyczaj są to podloty, które dopiero co opuściły gniazdo, ale nadal pozostają pod opieką swoich rodziców.

Jeżeli już bardzo chcemy im pomóc, np. ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników czy ludzi, można je usadzić na gałęzi lub krzaku.

Co podać pisklęciu? (jeżeli już musisz je nakarmić...)

Najpierw postaraj się rozpoznać jaki to gatunek ptaka i ogrzej go umieszczając w tekturowym pudełku, pod szmatką; ewentualnie dogrzewając żarówką (maksymalna temperatura to 35 stopni). Najpewniej jest nakarmić pisklę owadami: muchami, gąsienicami, czy ich larwami, które znajdziesz w pobliżu domu lub w sklepie dla wędkarzy. Nie wolno pisklętom podawać surowego mięsa wołowego, wieprzowego czy nawet drobiowego (kurczak, kaczka, indyk).

Nawet jeżeli nie uda się rozpoznać gatunku ptaka, to na pewno można mu podać ugotowane na twardo jajko roztarte razem z białym serem (najlepiej pełnotłustym), w temperaturze pokojowej. Można też podać same jajko w proporcji 2:1 białka do żółtka; oczywiście także musi być w temperaturze pokojowej. Jeżeli ptak jest osłabiony czy wygłodniały, to najpierw go ogrzewamy i poimy, a dopiero później podajemy mu jedzenie. Mimo wszystko należy pamiętać, aby podawać ptakowi karmę w małych porcjach w niedługich odstępach czasowych. Należy też sprawdzać, czy pisklę wypróżnia się po karmieniu.

Dla małych ptaków prawie wszystkich gatunków polecana jest mieszanka nabiałowa (poza małymi ptaków drapieżnych i sów) wg J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej:

1/ 300g białego sera pełnotłustego
2/ 30g (2 łyżki stołowe) glukozy w proszku
3/ 15g (1 łyżka stołowa) mąki ryżowej lub kleiku ryżowego (dla niemowląt) czy też ryżem ugotowanym na gęsto
4/ 12g (1 łyżka stołowa) mąki kukurydzianej
5/ 1 drażetka Vitaralu (produkcji Polfa)

Zmyć polewę z drażetki Vitaralu i rozetrzeć ją w moździerzu na proszek. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać, do uzyskania jednolitej masy, łatwej do lepienia. Jeżeli istnieje taka potrzeba, to zagęścić mąką kukurydzianą. Przełożyć do naczynia, w którym można zamrażać i mocno ubić. Włożyć do zamrażarki na kilka godzin. W lodówce można ją przechowywać przez tydzień, a w temperaturze pokojowej przez 12 godzin. Przed podaniem uformować malutkie kuleczki, które należy doprowadzić do temperatury pokojowej przed podaniem.

Pisklęta i podloty należy karmić mniej więcej co godzinę, a po karmieniu napoić (przegotowaną wodą za pomocą pipety lub strzykawki); w nocy nie wymagają karmienia (czas karmienia od 5-6 rano do 21-ej wieczorem). Małe pisklęta karmi się co 15-30 minut, także w nocy (co 2 godziny). Dla ułatwienia można zakrywać klatkę z ptakiem, aby stworzyć dwunastogodzinny dzień karmienia.

Bywa, że podloty nie chcą same jeść, więc trzeba je lekko do tego zmusić otwierając im dziób. Pokarm należy zawsze wkładać na język i dość daleko od dziobu.

Starszym ptakom i podlotom jako dodatek należy podawać kłosy traw (w przypadku ziarnojadów), a także wszystkim liście mniszka, gwiazdnicę, czubki pędów krwawnika, gałązki wierzby, brzozy, jabłoni z listkami i pączkami, tartą marchew, jabłko, banany, czereśnie itp.

Autor: Bogna Buć-Pańkowska; data powstania: 3. luty 2010, 08:06:17; data ostatniej modyfikacji: 23. stycznia 2013, 00:06:45


Bibliografia:
1. www.mto-kr.pl
© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony