FAQ - Budki dla nietoperzy

FAQ - Budki dla nietoperzy:


Podstawowe zasady:
 1. Wszystkie zamieszkujące w Polsce nietoperze objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
 2. Nietoperzy nie wolno dotykać gołymi rękami. Jeżeli już musimy to zrobić, należy to wykonać w skórzanych rękawicach lub innych wykonanych z gładkiego materiału
 3. Nie wolno hodować w domu nietoperzy. Przedstawione poniżej informacje podają sposoby zabezpieczenia znalezionych nietoperzy, do czasu ich odlotu lub dostarczenia do odpowiedniej uprawnionej instytucji.
 4. Ani w okresie letnim, rozrodczym, ani w okresie zimy nie wolno przeszkadzać nietoperzom. W obu tych okresach może się to zakończyć ich śmiercią.


Co zrobić jak nietoperz wleci nam do domu?

Przede wszystkim zachować spokój. Gdy nietoperz się uspokoi i usiądzie, schwytać go do tekturowego pudełka, które następnie należy zamknąć, aby z niego nie uciekł. Oczywiście nie wolno pudełka zaklejać taśmą. Do wnętrza powinien być swobodny dopływ powietrza. Wieczorem, po zachodzie słońca, wynieść nietoperza w pudełku na dwór i wypuścić. Należy pamiętać, że nietoperzy nie wolno dotykać gołymi rękami.

Dobrą metodą jest także pootwieranie wszystkich okien w pomieszczeniu, zgaszenie świateł i zamknięcie drzwi prowadzących w głąb mieszkania.

We wszystkich tych działaniach należy pamiętać, że nietoperze są pod ochroną i są bardzo delikatne. Wszelkie podejmowane przez nas działania powinny być nastawione na pomoc tym zwierzętom, a nie im zaszkodzenie.


Nietoperze na strychu domu, w altanie itp.?

W okresie rozrodczym, od czerwca do sierpnia, znalezionej kolonii nietoperzy nie wolno ruszać i w żaden sposób im przeszkadzać. Należy je zostawić w spokoju i poczekać aż wychowają swoje młode. Nietoperze opuszczą to miejsce we wrześniu.

Jeżeli nie chcemy mieć nietoperzy w następnym roku, po ich wyprowadzeniu się należy uszczelnić wszelkie możliwe dla nietoperzy wejścia do tych pomieszczeń.


Co zrobić w przypadku znalezienia chorego nietoperza?

Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, gdzie jest nietoperz, przed drapieżnikami, zwłaszcza kotami. Nietoperza można umieścić w tekturowym pudełku, w którym zostały wcześniej wykonane otwory zapewniające swobodny dopływ powietrza. Pudełko powinno być na tyle wysokie, aby nietoperz mógł się podwiesić. Jeżeli znaleziony przez nas nietoperz jest w stanie się podwiesić, oznacza to, że jest w dobrej kondycji i najprawdopodobniej wieczorem będzie w stanie opuścić obecne lokum.

Nietoperzowi można podać jedzienie oraz wodę. W sklepie zoologicznym można zakupić larwy mączniaka, drewnojady lub małe świerszcze. W ostateczności można samemu upolować kilka much, komarów, ciem, moli czy innych owadów żyjących u nas w domu. Chłodną, najlepiej przegotowaną, wodę należy podawać w niskim pojemniku lub delikatnie przy pomocy małej strzykawki używając jej jak kroplomierza. Nie należy zmuszać nietoperza ani do picia ani do jedzenia.

W przypadku osłabionego nietoperza, po jego napojeniu i nakarmieniu, a także zapewnieniu mu wypoczynku, zazwyczaj wystarczy wypuścić go po zachodzie słońca, ale nie prosto z pudełka. Należy w grubych rękawicach wyjąć go z niego delikatnie i powiesić na przykład na poręczy, belce czy czymś podobnym; ułatwi to mu start. Jeżeli jednak nietoperz jest chory lub ranny, zabezpieczonego w pudełku tekturowym nietoperza należy jak najszybciej przekazać do ośrodka zajmującego się rehabilitacją tych zwierząt.


Komu przekazać znalezionego nietoperza?

MiastoInstytucja:
Katowice
 • Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, ul. Św. Huberta 35, 40-543 Katowice
  tel./fax: 32-209-50-08
  http://www.cdpgs.katowice.pl/
 • „LEŚNE POGOTOWIE” przy Nadleśnictwie Katowice, Schronisko dla dzikich zwierząt, 43-190 Mikołów, ul. Kościuszki 70
  tel. 32-322-07-17; kom. 0-692-786-632, 0-605-100-179
Kraków
Legnica
 • Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej "Zielona Akcja", ul. Roosvelta 1, 59-220 Legnica
  tel.: 76-862-94-30
Poznań
 • Klinika dla Nietoperzy, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
  ul. Szamarzewskiego 11/6, 60-514 Poznań
  tel./fax: 61-843-21-60
  http://www.salamandra.org.pl
Siedlce
 • Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", ul. Jagiełły 11, 08-110 Siedlce
  tel.: 25-632-77-78
Szczecin
Świebodzin
 • Lubuski Klub Przyrodników, ul. 1 Maja 22, 66-200 Świebodzin
  tel.: 06-882-82-36
Warszawa
 • Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, Centrum Badań Ekologicznych PAN
  Dziekanów Leśny, 05-092 Łomianki
  tel.: 22-751-30-46 do 49 w. 268
  http://www.oton.sylaba.pl
Wrocław
Wszelkich informacji o instytucjach zajmujących się w naszym regionie nietoperzami uzyskamy w miejscowym oddziale Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.


Autor: Bogna Buć-Pańkowska; data powstania: 3. luty 2010, 08:06:17; data ostatniej modyfikacji: 23. stycznia 2013, 00:06:45


Bibliografia:

1. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
2. Wikipedia
3. Forum Przyrodnicze "Bocian"
4. www.nietoperze.pl


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony