Dzięcioł duży (Dendrocopos major)

Dzięcioł duży:

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) (Dendrocopos major)

Długość ciała: ok. 23 cm.
Waga: 75-95 g.
Długość życia: ok. 10 lat.
Odgłos: "kiks, kikiki", "cili cjur cyli cjur"*5
Opis: w dole brzucha czerwona plama; brzuch jasny; grzbiet czarny z białymi pręgami.

Dzięcioł duży należy do rodziny dzięciołowatych.
Dzięcioł duży zamieszkuje prawie całą Europę (poza jej północnymi krańcami, Wielką Brytanią, Włochami i Grecją) oraz środkową część Azji aż do Japonii. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zamieszkuje stare lasy liściaste, iglaste (sosnowe) lub mieszane z domieszką osiki, stare cmentarze, parki i aleje w pobliżu siedzib ludzkich.

Dzięcioł duży jest gatunkiem osiadłym. Zimą można jest spotkać karmnikach dla ptaków. Młode osobniki mogą odbywać wędrówki w celu znalezienia nowych miejsc lęgowych.

Dzięcioł duży żywi się larwami owadów żyjących w drzewie, mrówkami i ich larwami, gąsiennicami, orzechami, nasionami buka, sosen i świerka. Bardzo rzadko zjada pisklęta małych ptaków czy owoce.

Dzięcioł duży objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

GNIAZDO DZIĘCIOŁA DUŻEGO:

Skrzynki lęgowe dla dzięcioła Dzięcioł duży gniazdo zakłada w samodzielnie wykutej w drzewie dziupli na wysokości kilku metrów, najczęściej w osikach i olchach. Samiec dzięcioła dużego co roku wykuwa nową dziuplę o otworze wlotowym ok. 6 cm i głębokości ok. 30 cm. Samica dzięcioła dużego składa od 4 do 6 jaj, które wysiaduje przez 11-12 dni. Młode opuszczają gniazdo po około 3 tygodniach. Lęg: 1 dekada maja.

Bardzo rzadko dzięcioł duży zajmuje budki lęgowe w typie B wieszane na wysokości od 0,5 do 20 metrów. Odległość między budki powinna wynosić 100-500 metrów.

Dzięcioły duże dość często rozkuwają budki lęgowe dla mniejszych ptaków, nie zawsze tylko przy otworze wlotowym. Tak rozkute budki wykorzystuje wtedy jako noclegownie zimą.

Terenem lęgowym jest obszar całego kraju.


Ciekawostki:

"Dzięcioły podczas szukania larw żerujących pod korą potrafią uderzać w drzewo bez najmniejszego uszczerbku na mózgu z częstotliwością do 25 Hz i prędkością dochodzącą do 7 m/s. Aby zbadać, jak to możliwe, zespół inżynierów pracujących pod kierownictwem dr. Wu Chengwela na University of Technology w Dalian (Chiny) stworzył trójwymiarowy model ptaka. Okazało się, że niezwykłą wytrzymałość i odporność na wstrząsy zawdzięcza on budowie czaszki oraz dzioba, które działają jak dobrej klasy amortyzatory. Zaledwie 0,3 proc. energii wytwarzanej podczas uderzenia dociera do mózgu w postaci ciepła. To wyjaśnia, dlaczego dzięcioł podczas stukania robi przerwy - musi ostudzić rozpaloną głowę."9

Blog:


Dzięcioł duży przy karmniku
Dzięcioły

GALERIA

Dzięcioł duży przy karmniku Dzięcioł duży przy karmniku
Bibliografia:

1. Polityka, nr 5 (2690), 31 stycznia 2009
2. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
3. D. Singer, Ptaki w parku i w ogrodze, Multico 1993
4. D. Graszka-Petrykowski, Ptaki, Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, KDC 2005
5. J. Sokołowski, Ptaki Polski - Atlas, WSiP 1979
6. Wikipedia
7. J. Sokołowki, Tajemnice ptaków, Nasza Księgarnia 1980
8. A. G. Kruszewicz, Ptaki Polski, Multico Oficyna Wydawnicza, 2008
9. Angorka nr 34 (24 VIII 2014), Dlaczego dzięcioła nie boli głowa, LO i Oz na podst. www.dailymail.co.uk


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony