Czyszczenie budki lęgowej dla ptaków

Czyszczenie budek lęgowych:

UWAGA: budki lęgowe można czyścić w okresie od 16 października do końca lutego.

Kiedy zakończy się sezon lęgowy należy budkę lęgową wyczyścić. Najlepszym okresem do tego celu jest okres od października do listopada, chociaż takie czyszczenie można przeprowadzać do końca lutego. Bywa, że niektóre ptaki mają drugi lub trzeci lęg, w takim wypadku z czyszczeniem budki należy zaczekać do opuszczenie przez nie gniazda. Nieusunięte gniazda są siedliskiem pasożytów i nagromadzone po kilku lęgach wypełniają budkę czyniąc ją niezdatną do zamieszkania ponownie.

Do czyszczenia budki lęgowej należy używać gumowych rękawiczek oraz maseczki na twarz, gdyż opuszczone budki lęgowe mogą zawierać wiele różnych organizmów powodujących choroby.

Stare gniazdo należy usunąć z budki i szczotką wygarnąć jego pozostałości. Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza. Mroźna zima zabije ewentualne pasożyty, które zostały w budce. W przypadku budek lęgowych, w których gniazdowały sikorki lub muchołówki, powinno się także sparzyć skrzynkę lęgową gorącą wodą lub opalić np. denaturatem. Nie wolno używać żadnych detergentów do jej czyszczenia.

Czyszczenie budek lęgowych jest wskazane także dlatego, że ptaki niechętnie zasiedlają budki, w których jest za dużo materiału gniazdowego. W czasie czyszczenia budki, zazwyczaj przeprowadzamy także jej prace remontowe i konserwacyjne, w związku z tym skrzynki lęgowe dłużej służą swoim celom. Najlepiej jest budki czyścić dwa razy w roku: na jesieni i bardzo wczesną wiosną (w lutym), gdyż zawieszone w zimę skrzynki lęgowe stanowią schronienia dla ptaków u nas zimujących, które pozostawiają po swoim zimowym pobycie odchody.

W przypadku czyszczenia większych budek lęgowych: typ B do typ E, zalecane jest po wyczyszczeniu wysypanie na dno trocin.

Gniazdo szerszeni czy os w budce lęgowej:

W przypadku znalezienia na wiosnę gniazda szerszeni w skrzynce lęgowej, nie ma większego zagrożenia, gdyż szerszenie ponownie nie zamieszkują tego samego gniazda tylko budują nowe. W związku z tym wystarczy usunąć stare gniazdo szerszeni.

W przypadku znalezienia gniazda szerszeni w budce lęgowej w okresie lęgowym nie jest wskazane jego usuwanie, chyba, że zagraża ono ludziom. Szerszenie mimo wszystko są pożytecznymi owadami, a więc bez potrzeby nie powinno się ich zabijać. Jeżeli jednak istnieje taka potrzeba, najlepiej jest wykorzystać dostępny w sklepach środek na szerszenie, który należy użyć wieczorem, kiedy wszystkie szerszenie wrócą do gniazda. Po kilku dniach zazwyczaj można już usunąć gniazdo szerszeni z budki lęgowej.

W przypadku os zasada jest podobna.

Gniazdo popielicowatych lub innych małych ssaków w skrzynce lęgowej:

Sprawdzając budki lęgowe na wiosnę czy nawet późną jesienią zdarza się, że w budce można spotkać np. orzesznice (Muscardinus avellanarius). Wraz z innymi gatunkami małych ssaków leśnych dość często są to gatunki objęte ochroną, w związku z tym wyganianie ich, zwłaszcza na zimę, z budek lęgowych jest niezgodne z prawem. W związku z tym należy je zostawić w spokoju do czasu ich wyprowadzenia się z tych budek lęgowych.

Gdy mamy pewność, że budka jest pusta (należy sprawdzić w taki sposób, aby nie przeszkodzić ewentualnie tam mieszkającemu zwierzakowi), należy przystąpić do jej wyczyszczenia.

CZYSZCZENIE BUDEK LĘGOWYCH DLA JERZYKÓW:

Skrzynki lęgowe dla jerzyków nie wymagają czyszczenia, gdyż główną ich zawartością po sezonie lęgowym są piora i źdźbła traw. Same gniazda są bardzo czyste. Inaczej sprawa wygląda, gdy budka lęgowa dla jerzyków została zasiedlona przez wróble czy szpaki. W takim wypadku konieczne jest wyczyszczenie budki z pozostawionego przez te ptaki materiału lęgowego.

Czyszczenie budek dla nietoperzy

Budki dla nietoperzy nie wymagają czyszczenia.

Autor: Bogna Buć-Pańkowska; data powstania: 3. luty 2010, 07:04:07


© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony