Borowiec wielki:

Borowiec wielki (Nyctalus noctula) (Nyctalus noctula)

Długość ciała ok. 6-8 cm.
Waga: 15-40 gram.
Długość życia: ok. 12 lat.
Opis: jednolite rudego koloru futro; uszy krótkie; błona na skrzydłach czarna.

Borowiec wielki należy do rodziny mroczkowatych. Zamieszkuje prawie całą Europę poza północną Skandynawią, prawie całą Hiszpanią i południem Włoch, a także zachodnia część Azji Środkowej i nieliczne skupiska na Dalekim Wschodzie. W Polsce występuje na terenie całego kraju, z wyjątkiem wysokich partii gór. Zamieszkuje lasy, osiedla ludzkie, łącznie z dużymi miastami.

Borowiec wielki tworzy kolonie zarówno w okresie godowym, jak i na okres zimy. Jest gatunkiem częściowo osiadłym. Borowiec wielki zimę spędza w budkach, na strychach, w szczelinach skalnych, gdzie zapada w stan hibernacji, który trwa od października do kwietnia.

Borowce wielkie żywią się owadami. Latem poluje od wczesnego zmroku przez całą noc, natomiast wiosną i jesienią tylko o zmroku.

Borowiec wielki podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

ROZMNAŻANIE borowca wielkiego:

Borowiec wielki gody odbywa jesienią, we wrześniu. Jednakże do zapłodnienia dochodzi dopiero pod koniec zimy lub na początku wiosny. Ciąża u borowca wielkiego trwa 70-75 dni. Samica rodzi 2 młode, które są karmione przez matkę przez 8-9 tygodni.

Na okres porodu i wychowania młodych samice tworzą kolonie, które wykorzystują dziuple wysoko umieszczone w pniach drzew. Korzystają także ze skrzynek dla nietoperzy. W tym czasie samotne samce także korzystają w ciągu dnia z tych schronień.

SKRZYNKI DLA NIETOPERZY:

Budka dla nietoperza
Budka dla nietoperza
typ angielski
Budka dla nietoperzy
Budka dla nietoperzy
typ Stratmann
Podtynkowa budka dla nietoperzy
Podtynkowa budka
dla nietoperzyBibliografia:

1. R. Graczyk, Ochrona ptaków i nietoperzy w lasach, PWRiL 1992
2. Wikipedia
3. www.nietoperze.pl
© 2007-2016 by 1408  |   Mapa strony